Pradžia
Lt En

Gatvių pavadinimai

Gatvių pavadinimai svarbūs žmonėms. Jie parodo miesto veidą. Tačiau Klaipėdos gyventojai prie savo namų kabindami lenteles kartais elgiasi neatsakingai ir privelia ne tik klaidų, bet ir netaisyklingai įvardija gatves. Kai kurios uostamiesčio gatvės sukelia nemažai painiavos miestiečiams – oficialiai jos įvardijamos vienaip, o iškabose užrašytos kitaip. Žmonėms tenka pasukti galvą, kaip iš tiesų vadinasi gatvė. Todėl svarbu pakabinti lentelę su taisyklingu pavadinimu, kad paskui nereiktų jos keisti.

Gatvių pavadinimus tvirtina Savivaldybės taryba, remdamasi Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų komisijos rekomendacijomis. Gatvės pavadinimas teikiamas Valstybinei lietuvių kalbos komisijai įvertinti, ar jis taisyklingas. Patvirtinti gatvių pavadinimai pagal Vyriausybės priimtą nutarimą yra registruojami Registrų centre ir pateikiami tik ta forma, kuria yra įregistruoti – jokių kitų variantų būti negali.

Rašant gatvės pavadinimą lentelėje svarbu prisiminti, kad gatvės vardas rašomas didžiąja raide; kai jį sudaro du ar daugiau žodžių – visi savarankiški žodžiai rašomi didžiąja raide. Labai dažnai gatvės lentelėje, kai pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių, antrasis žodis parašomas mažąja raide. Tai yra klaida. Turi būti: Naujoji Uosto g., Didžioji Vandens g., Kūlių Vartų g. (ne Naujoji uosto g., Didžioji vandens g., Kūlių vartų g.) ir t. t.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kai kurių gatvių pavadinimų, kuriuos sudaro vardas ir pavardė, lentelėse dažnai padaromos šios klaidos.

1. Anksčiau gatvės pavadinimuose buvo teikiamas sutrumpintas vardas ir pavardė. Dabar gatvei suteikiant žymių žmonių vardus ir pavardes, rašomas visas vardas ir pavardė. Visas ar sutrumpintas vardas turi būti rašomas gatvės lentelėje, pasitikrinkite Registrų centro Adresų registre.

2. Kartais gatvės lentelėse užmirštama nurodyti vardą ar vardo pirmąją raidę, pvz., turi būti M. Mažvydo al. (jokiu būdu ne Mažvydo al.)

Išimtis yra tik tradiciškai nusistovėjęs junginys Dariaus ir Girėno g. pavadinimas.

3. Reikėtų tiksliai, be klaidų parašyti vardą ir pavardę. Ne kartą buvo apsirikta įvardijant S. Nėries gatvę. S. Nėris yra poetė, Neris – Lietuvos upė. Gatvė pavadinta poetės garbei.

4. Daug ginčų kyla dėl Herkaus Manto gatvės pavadinimo. Herkus Mantas – tai du vardai. Tačiau gatvių lentelėse teikiama H. Manto. Pirmasis vardas Herkus sutrumpinamas, o antrasis Mantas rašomas visas. Toks parašymas būtų taisyklingas, jei pirmas žodis būtų vardas, o antrasis – pavardė.

Klaipėdos universitetas teikė prašymą, kad gatvės pavadinime abu vardai būtų teikiami nesutrumpinti, Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų komisija svarstė šį prašymą, bet nebuvo prieita prie bendros nuomonės. Tad kol kas gatvės lentelėje reikia rašyti taip, kaip yra registruota Registrų centro Adresų registre – H. Manto g.

Gatvių pavadinimai lentelėse negali būti trumpinami. Turi būti: Paryžiaus Komunos g., Naujoji Uosto g. (jokiu būdu ne P. Komunos g., N. Uosto g.) ir t. t.

Kartais gatvių lentelės kabinos su rašybos klaidomis. Reikia atsiminti, kad lentelių užrašai – tai viešieji užrašai ir juose klaidų būti negali. Gyventojams, užkabinusiems lenteles su rašybos klaidomis, tenka jas keisti. Turi būti: Paryžiaus Komunos g. (jokiu būdu ne Komūnos), Kūlių Vartų g. (ne Kulių, kūlis žem. reiškia akmuo), Grįžgatvio g. (ne Grižgatvio) ir t. t.

Būta painiavos ir su Naujojo Sodo ir Naujosios Uosto gatvių pavadinimais. Vienu metu buvo atsiradusios gatvių rodyklės Naujoji Sodo g. ir Naujojo Uosto g., bet kaipmat buvo išsiaiškinta, kad Klaipėdoje yra Naujojo Sodo g. ir Naujoji Uosto g.

Kabinkime gatvės pavadinimo lentelę tokią, koks pavadinimas yra Registrų centre, jokių kitų variantų būti negali. Visi vietovardžiai, tarp jų – ir gatvių pavadinimai, valstybės yra saugomi.

Vietovardžiai registruojami tik valstybine lietuvių kalba.

Žr. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rekomendacija „Dėl gatvių pavadinimų sudarymo ir rašymo“, Pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo, keitimo ir įtraukimo į apskaitą tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2011 m. sausio 25 d. įsakymu Nr. 1V-57 (Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2014 m. kovo 13 d. įsakymo Nr. 1V-178 redakcija).

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Lt En
Gyventojams