Dažnai kyla klausimas, ar mes vartojame teiktinus terminus. Norint pasitikslinti vieną ar kitą terminą, galima pasinaudoti Lietuvos Respublikos terminų banku. Terminų bankas – tai valstybės informacinė sistema, kurią sudaro nustatyta tvarka sutvarkytų ir internete pateiktų aprobuotų, teiktinų lietuvių kalbos terminų straipsnių rinkinių ir neteiktinų terminų visuma. Terminų banke kaupiami mokslo, technikos, meno ir kitų sričių terminai su išsamiais jų aprašais.
Terminų bankas pradėtas kurti 2004 metais. Valstybinei lietuvių kalbos komisijai buvo aišku, kad terminai turi būti ne tik kuriami, bet ir prižiūrimi, kad jų kūrimas yra ne tik kalbininkų reikalas, tai bendras darbas su srities specialistais – tik tuomet galima sukurti normalią terminų tvarkybos sistemą. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2004 m. vasario 2 d. nutarimu Nr. N-1 (90) patvirtintoje Lietuvos Respublikos terminų banko metodikoje nurodoma, kad kuriant Terminų banką siekiama „užtikrinti nuoseklų sunormintų lietuvių kalbos terminų vartojimą, ypač Lietuvos Respublikos teisės aktuose, sukurti bendrą įvairių valstybės institucijų informacinę sistemą, prie kurios galėtų prisijungti ir duomenis teikti kiti juridiniai ir fiziniai asmenys, kuria galėtų laisvai naudotis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje dirbantys įvairių sričių specialistai“.
Iš pradžių buvo analizuojama, kaip savo terminų bazes kūrė kitos valstybės, remtasi kaimyninių šalių patirtimi. Lietuvai patekus į Europos nacionalinių kalbų institucijų federaciją (EFNIL), atsirado galimybė sužinoti daugiau apie prancūzų patirtį, apie jų terminų tvarkymo kelią. Terminų banko idėja, paremta prancūzų patirtimi, buvo pristatyta Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui. Komitetui pritarus, idėjos įgyvendinimui reikėjo finansavimo. Tam, kad būtų projektui skirtas finansavimas, reikėjo ir Vyriausybės pritarimo. Nors Vyriausybė abejojo tokio banko reikalingumu, po ilgų svarstymų, 2003 m. gruodžio 23 d. buvo patvirtintas Lietuvos Respublikos Terminų banko įstatymas. Tai pagrindinis įstatymas, reglamentuojantis Terminų banko kūrimą, tvarkymą, naudojimą ir finansavimą bei duomenis teikiančių, tvarkančių ir naudojančių juridinių ir fizinių asmenų teises, pareigas ir atsakomybę. Įstatyme pažymima, kad Terminų bankas yra finansuojamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, o jo valdytojas ir tvarkytojas – Valstybinė lietuvių kalbos komisija.
Terminų bankas kuriamas kaip bendra pirmiausia valstybės institucijų informacinė ir organizacinė sistema. Savo prižiūrimų sričių teisės aktų terminiją čia įgaliotos kaupti ir tvarkyti ministerijos, joms pavaldūs departamentai ir tarnybos, Vyriausybės įstaigos, Seimas ir jam atskaitingos institucijos. Be teisės aktų ir jų projektų terminų, Terminų banke taip pat skelbiami Valstybinės lietuvių kalbos komisijos teigiamai įvertintuose terminų žodynuose, šios komisijos rekomendacijose teikiami vartoti terminai, taip pat Lietuvos terminų standartų, aukštųjų mokyklų vadovėlių terminai, Terminų banko sričių klasifikacija sudaryta pagal Lietuvos Respublikos valstybės institucijų prižiūrimų veiklos sričių, taip pat mokslo ir studijų sričių skirstymą. Be to, klasifikuojant Terminų banko sritis buvo remiamasi Europos terminų žodyno „Eurovoc“ sąvokų klasifikacija. Šiuo metu Terminų banke skiriamos 26 pagrindinės terminų sritys, pavyzdžiui: aplinka, ekonomika, finansai, gynyba, politika, sveikata, švietimas ir mokslas, teisė, viešasis saugumas. Daugelis iš jų dar dalijamos į smulkesnius posričius. Ypač daug terminų apima švietimo ir mokslo sritis, nes prie jos priskirti įvairių sričių (pavyzdžiui, chemijos, fizikos, elektrotechnikos, kompiuterijos) terminų žodynai.
Terminų banko informacinėje sistemoje terminų teikėjai sudaro dalykiškai apsvarstytus terminų straipsnių rinkinius ir siunčia juos svarstyti Terminų banko tvarkytojai ir valdytojai – Valstybinei lietuvių kalbos komisijai. Pirmiausia šiuos rinkinius svarsto Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Terminologijos pakomisė (jos posėdžiuose dalyvauja ir terminų teikėjai), o galutinius sprendimus pakomisės teikimus priima Kalbos komisija. Po tokios procedūros dalykiškai ir kalbiškai parengti terminų straipsniai paskelbiami viešai Terminų banke. Statusas aprobuotas priskiriamas tik tiems terminams, kurie yra ar bus vartojami teisės aktuose. Terminologiškai ir kalbiškai jie turi būti nepriekaištingi. Aprobuoti terminai privalomi teisės aktų rengėjams. Terminologiškai geri, kalbiškai taisyklingi, bet ne teisės aktuose, o, pavyzdžiui, terminų žodynuose, standartuose, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos terminijos rekomendacijose ar kituose terminijos šaltiniuose teikiami terminai į Terminų banką traukiami su statusu teiktinas. Terminų banke galima rasti ir neteiktinų terminų, bet prie jų pateikiamos nuorodos į taisyklingus – aprobuotus arba teiktinus – terminus.
Didelė dalis terminų atkeliauja iš kitų kalbų, bet jie nėra tiesiogiai verčiami iš kitų kalbų. Pirmiausia išsiaiškinama terminu įvardijamos sąvokos esmė ir tik tada ieškoma sąvokos požymius geriausiai atitinkančio lietuviško atitikmens. Kuriant atitikmenis ar norminant jau esamus terminus vadovaujamasi bendraisiais terminologijos principais ir norminimo kriterijais. Pirmiausia terminas turi būti gramatiškai taisyklingas, tikslus, sistemiškas. Taip pat svarbu įvertinti jo darybos patogumą, grynumą, trumpumą, stilistinį neutralumą ir kt. Lietuvių kalboje vartojami ne tik lietuviškos kilmės terminai, nemažai terminų yra perimti iš kitų kalbų (tik pritaikyti prie lietuvių kalbos gramatiškai ir fonetiškai) arba mišriai sudaryti jungiant savos ir svetimų kalbų dėmenis. Kartais siūlomi lietuviški terminų atitikmenys sunkiai prigyja. Taip atsitinka dėl įvairių priežasčių: vieni atitikmenys ne visai tikslūs, aiškūs, per ilgi, kiti – per vėlai pasiūlyti. Kita vertus, natūralu, kad tam tikrą terminijos sluoksnį sudaro skoliniai.
Informacija Terminų banko naudotojams
Terminų banko, kaip internetinio šaltinio, adresas http://terminai.vlkk.lt (nuorodą į Terminų banką galima rasti ir Kalbos komisijos svetainėje www.vlkk.lt). Pradžios tinklalapyje pateikiamas ieškinio laukas, kuriame galima įvesti žodį, jo dalį ar žodžių junginį ir ieškoti kaip lietuviško termino. Tai paprasčiausia paieška. Daugiau galimybių teikia patikslintoji paieška. Čia galima ieškoti lietuviškų terminų ir pagal žinomą kitos kalbos atitikmenį. Kartu yra galimybė pasirinkti termino sritį ir (arba) statusą. Be to, termino gali būti ieškoma kitose termino straipsnio dalyse, pavyzdžiui, apibrėžtyje. Atsižvelgdamas į savo poreikius vartotojas gali pasirinkti, kad rezultatų lange būtų rodomos tik jam aktualios termino straipsnio dalys, taip pat pasidaryti atrinktų terminų sąrašą. Šiuo metu tai bene vienintelis patikimas ir laisvai prieinamas daugiasritis norminės lietuviškos terminijos šaltinis, kuris gali būti naudingas teisėkūros specialistams, mokslininkams, tekstų kūrėjams, vertėjams, redaktoriams ir kitiems visuomenės nariams, norintiems rasti norminius lietuviškus terminus ar juos pasitikrinti.
Parengta remiantis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetaine