Odesa ir Klaipėda partnerystės ryšius palaiko nuo 2004 m. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas lankėsi Odesoje 2016 m. liepos 4 d. Abiejų miestų merai aptarė, su kokiomis komunalinių paslaugų, infrastruktūros ir atliekų šalinimo problemomis susiduria jų vadovaujami uostamiesčiai. Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos garbės konsulė Lena Drutis, kuri aktyviai populiarina Baltijos šalį šiame regione.
JUODOSIOS JŪROS PERLAS
Odesa – kinematografijoje ir literatūroje išaukštintas miestas - yra populiariausia Juodosios jūros pakrantės turistų apsilankymo vieta bei Ukrainos jūrinė sostinė. Plačiai išvystyto uostų tinklo dėka Odesa tapo tikru tarptautiniu logistikos centru.
Beveik milijoną gyventojų turinti Odesa garsėja savo kultūriniu paveldu, gurmaniška gastronomija ir ryškiu naktiniu gyvenimu. Ne veltui šis miestas buvo pavadintas legendiniu pavadinimu „Juodosios jūros perlas“. Vis dėlto, labiausiai šį miestą išgarsino kino šedevras „Šarvuotis „Potiomkinas“ (Eizenšteinas, 1925) su neužmirštama žudynių ant laiptų scena, dėl kurios Odesa tapo žinoma visame pasaulyje. Šis Sovietų Sąjungos laikotarpiu sukurtas filmas prilygo Holivudo kino industrijos produkcijai.
„Šarvuotis Potiomkinas“ – sovietinio kino ir propagandos šedevras
ŠIEK TIEK ISTORIJOS BEI INFORMACIJOS APIE KULTŪRĄ
Labiausiai intriguojanti Odesos savybė yra jos kosmopolitiškumas, kuris mieste vyravo nuo pat įkūrimo pradžios. Žinoma, tokią atmosferą mieste sukurti galėjo tik jame gyvenantys įvairių tautybių žmonės: italai, prancūzai, vokiečiai, graikai, turkai, anglai, lenkai, bulgarai, rumunai bei žydai.
Odesa gimė dėka Neapolio karininko, kuris tarnavo valdant Jekaterinai Didžiajai. Minėtas karininkas užgrobė vietinį Turkijos fortą ir žvalgė uostą karo prieš Osmanų imperiją metu. 1794 m. jis įkūrė miestą ir išrinko jam pavadinimą Odesa – iš legendos apie Odisėją. José De Ribas dėka, pirmąją miesto valdančiąją klasę sudarė tik pirkliai ir laivų savininkai, kurie buvo kilę iš Neapolio, Palermo ir Genujos.
Odesos muzikinis šedevras „O sole mio“
Vėliau miestą plėtojo du prancūzų kilmės merai: kunigaikštis de Rišelje (Duc de Richelieu - įžymiojo kardinolo iš „Trijų muškietininkų“ anūkas) ir grafas Langeronas, kurie, remdamiesi kai kurių prestižinių italų architektų meninėmis rekomendacijomis, miestui parinko racionalų urbanistinį dizainą. Taip buvo pastatytas „Pietų Sankt Peterburgas“ su prancūziškos ir itališkos architektūros priemaišomis.
Imperatorienė Jekaterina kvietė užsieniečius, ypač vokiečius, įsikurti naujoje užkariautoje provincijoje ir skyrė daug lėšų, kad būtų pastatytas ne tik pagrindinis Rusijos imperijos uostas, bet ir nuostabus miestas, alsuojantis menu ir kultūra. Taip Odesa tapo kunkuliuojančiu ir tolerantišku įvairių kultūrų katilu. Didysis rusų poetas Puškinas, kuris vienerius metus gyveno šiame mieste, apie jį rašė: „čia žmonės skaito laikraščius italų, prancūzų, vokiečių ir graikų kalbomis bei džiaugiasi tokia politine ir ekonomine laisve, kokios nerasite jokiame kitame Rusijos mieste“.
Puškinas ir jo beprotiška meilė Odesos gubernatoriaus žmonai
Nors iš pradžių į miestą labiausiai plūdo italai, vėliau į pagrindines verslo sritis ėmė skverbtis vis daugiau vokiečių, graikų ir žydų (kurie iki revoliucijos sudarė trečdalį Odesos gyventojų). Visoje Rusijos imperijoje nebuvo kito tokio miesto, kuriame būtų galima taip lengvai praturtėti kaip Odesoje, nes miestui buvo suteiktas „Porto Franco“ (neapmokestinamos prekybos) statusas. Būtent dėl to miestas imtas vadinti „Rusijos Kalifornija“. Kai įžymusis Amerikos rašytojas Markas Tvenas apsilankė Odesoje 1867 metais, jis rašė: „Pirmą kartą savo gyvenime aš stovėjau Odesoje. Ji atrodė kaip vienas iš Amerikos miestų“.
PENKIOS PRIEŽASTYS, KODĖL VERTA APSILANKYTI ODESOJE
- Graži architektūra ir ironiški paminklai. Žymiausi miesto brangakmeniai yra Potiomkino laiptai, Operos teatras ir pasažas (nuostabi arkada). Čia taip pat rasite įvairių kiemelių, muziejų ir juokingų paminklų („Caras apelsinas“, „Policininkas ir paukščiai“, 12-oji kėdė, jūreivio žmona ir t.t.), kurie leidžia pasijusti mieste tartum filme.
- Gastronomija. Odesa yra tikra ukrainietiškų patiekalų įvairovės sostinė. Jos patiekaluose atsispindi Besarabiškos, žydiškos, prancūziškos, gruziniškos, genuietiškos, turkiškos ir rusiškos virtuvės įtaka. Odesos restoranai vilioja turistus pasigrožėti rafinuotu interjeru ir pasimėgauti aukščiausios kokybės maistu.
- Pliažai ir naktinis gyvenimas. Odesa garsėja daugybe pliažo klubų ir šurmuliuojančiu miesto naktiniu gyvenimu. Kadangi miestas siūlo daug kokybiškų pramogų už prieinamas kainas, šis kurortas yra puikus pasirinkimas poilsiautojams.
- Namai Odesoje. Emigrantai Odesoje jaučiasi taip lyg gyventų įvairiomis kultūromis persmelktame mieste: europietiškas stilius, jūrinės šalies atmosfera, linksmi ir žavūs žmonės. Kadangi miestas alsuoja turtingu literatūriniu paveldu ir jame gyvena daug gražių merginų – čia meilė tvyro ore. Daugelis užsieniečių nusprendžia įsigyti butą Odesoje asmeniniam naudojimui ar ateities investicijoms (butai čia pigesni nei kituose Europos miestuose).
- Verslas. Odesa – tai Ukrainos jūros vartai, per kuriuos daugybė žemės ūkio produktų eksportuojama į Vidurio ir Tolimųjų Rytų, Šiaurės Afrikos ir Europos rinkas. Be to, šis miestas yra logistikos centras, sujungiantis prekybininkus nuo Juodosios jūros iki Baltijos jūros ir Centrinės Europos geležinkelio keliais. Tai ideali rinka užsienio investuotojams, norintiems investuoti į uosto infrastruktūrą, logistikos paslaugas ir žemės ūkio techniką.
Odesos ekonominis vaidmuo pasaulinėje tiekimo grandinėje
Daugiau informacijos apie Odesą rasite paspaudę žemiau pateiktas nuorodas:
- Interneto svetainė: www.odessa-journal.com
- Facebook: www.facebook.com/theodessajournal/
- Instagram: www.instagram.com/the_odessa_journal/
- LinkedIn: https://www.linkedin.com/groups/12369658/
- Twitter: https://twitter.com/Odessa_Journal
Šį straipsnį pateikė „The Odessa Journal“ – anglų kalba leidžiamas internetinis žurnalas, skirtas Odesos naujienoms apie kultūrą, gyvenimo būdą ir verslą.