Pradžia
Lt En

Klaipėdoje vyks Šv. Pranciškaus vargonų muzikos festivalis

Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia (Savanorių g. 4)

2013 m. rudenį Klaipėdoje duris pravėrė novatoriškų socialinių paslaugų dienos centras onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems. Pasak Centro vadovės Aldonos Kerpytės, šie vilties namai statyti su dideliu rūpesčiu, meile ir tikėjimu, kad ligos užkluptieji juose rastų ramybę ir paguodą, viltį ir „kompasą“ vėžio ligos „kelionėje“.

Nepraėjus nė metams, 2014-ųjų vasarą, Centras onkologinius ligonius ir jų artimuosius, trokštančius atgauti dvasinę ir fizinę sveikatą, pakvietė į terapines vargonų muzikos meditacijas. Šį projektą inspiravo Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje pagal aukščiausius šiuolaikinius vargonų kūrimo standartus sukonstruoti nauji, 37 registrų, 3 manualų ir pedalų koncertiniai vargonai, kuriuos pastatė viena žymiausių pasaulyje „Rieger“ firma (Austrija). Kompanija „Rieger“ veikia jau beveik 170 metų. Per tą laiką austrų meistrai pagamino daugiau nei 2000 įvairiausių dydžių ir tipų instrumentų, kurie skamba visame pasaulyje: Paryžiaus ir Bratislavos filharmonijose, Regensburgo katedroje, Auksinėje Vienos „Musikverein“ (Muzikos bičiulių draugijos) salėje, Rytų meno centre Šanchajuje, Seulo Sunark bažnyčioje ir kitur.

Vienuolių pranciškonų pastangomis Klaipėdoje užgimė ir jau ketverius metus veikia unikalus vargonų kultūros židinys: puikieji „Rieger“ vargonai tarnauja apeigų metu, jais vyksta ryškiausių Europos solistų koncertai. Tačiau brolis Benediktas Jurčys įsitikinęs, kad šie vargonai ne mažiau reikalingi ir terapijai: „Net ir moksliškai yra įrodyta, kad vargonų garso skleidžiamos vibracijos teikia stiprybę ligoje, susikaupimą, rimtį, palaimą, išlaisvina mintis. Mūsų šventovėje teigiamą darnios muzikos garsų poveikį žmogui sustiprina ir unikali stogo konstrukcija: Šv. Pranciškaus koplyčia yra uždengta tarsi apverstu kogu – tokie laivai plaukiojo po Baltijos jūrą prieš 800 metų, o pačių vargonų dizainas primena laivo bures“.

Šiemet vienuolių pranciškonų ir Nacionalinės vargonininkų asociacijos iniciatyva terapinės vargonų muzikos meditacijos vėl atgimsta: birželio 10 – spalio 14 dienomis, kas antrą sekmadienį, nuo 16 val., vyks pirmasis Šv. Pranciškaus vargonų muzikos festivalis. Dešimtyje festivalio programų skambės sakrali vargonų muzika, bus skaitomi Šventojo Rašto tekstai, taip suteikiant nusiraminimą ligos ar slaugymo išvargintoms klausytojų sieloms. Vargonuos Nacionalinės vargonininkų asociacijos nariai – lietuvių vargonininkai, įvairių nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatai: Tomas Bakučionis, Diana Encienė, Indrė Gerikaitė, Paulius Grigonis, Jurgita Kazakevičiūtė, Vilimas Norkūnas, Gražina Petrauskaitė, Agnė Petruškevičiūtė, Dovilė Savickaitė ir Audra Telksnytė.

Festivalio meno vadovas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos pirmininkas dr. Balys Vaitkus džiaugiasi ilgamete brolio Benedikto bičiulyste, viliasi bendromis pastangomis puoselėti vargonų kultūros tradiciją Klaipėdoje ir kviečia Šv. Pranciškaus vargonų muzikos festivalio renginiuose lankytis visus vargonų muzikos skambesio išsiilgusius klaipėdiečius. Festivalio koncertai nemokami.

Kviečiame rugsėjo 2 d.  16 val. paklausyti Dovilės Savickaitės (vargonai).

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Lt En
Gyventojams