Pradžia
Lt En

Paskaita „Adolfo Ramanausko metai: Aš esu Vanagas“

Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka

Gegužės  18 d., penktadienį, 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) vyks  paskaita „Adolfo Ramanausko metai: Aš esu Vanagas“. Paskaitos autorius dr. A. Anušauskas – istorikas ir politikas. Tiria Lietuvos XX amžiaus ir slaptųjų tarnybų istoriją. Nuo 2008 m. yra Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ pirmininkas.

„Kažkada daugiau kaip dešimtmetį dėstydamas studentams lietuviškos rezistencijos istoriją siūliau pažvelgti ne per faktų virtinę, o per žmones. Pirmiausia iš rezistentų pusės. Suprasti, kam jie iš tikrųjų ryžosi.

MGB dalinių pasitarimuose buvo siūlomi įvairūs būdai kovai su partizanais. Pavyzdžiui, guldyti visus einančius iš bažnyčios ant žemės. Kodėl? Manyta, kad partizanai nesiguls ir juos bus galima nušauti. Žiūrėti, ar tarp sutiktų patikrinimo postuose nėra per daug išbalusių, ilgais plaukais. Kodėl? Ilgo buvimo bunkeriuose pasekmė. Galima daug apie tuos žmones papasakoti, nes tai mūsų istorija.

Iš kitos pusės jų persekiotojai ir žudikai buvo kur kas įmantresni. Dalijosi ne tik patirtimi, kaip „atpažinti“ rezistentus. <...>

Nagrinėjant tardymo protokolus reikia žiūrėti ir į laiką, ir tardytojų, ir protokolus tvirtinančiųjų parašus. Ir tai išduoda labai daug. Pvz. tardymas pradėtas vakare, o baigtas ryte. Protokole yra „net“ vienas puslapis. Visas kitas valandas tardomasis buvo „apdorojamas“ ir nebuvo laiko rašymui“. (Arvydas Anušauskas)

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Lt En
Gyventojams