Pradžia
Lt En

Pirmasis Klaipėdos visuomeninis forumas Lietuva ir Baltarusija - „Kas mus jungia?"

Klaipėdos piliavietės rytinės kurtinos salė (Pilies g. 4 / Priešpilio g. 4)

Forumo tikslas – plėtoti ir skatinti pilietinį Lietuvos ir Baltarusijos dialogą, kurio dėka bus galima aptarti tarpvalstybinio bendradarbiavimo perspektyvas ir kylančias problemas, siekti gilesnio valstybių ir tautų tarpusavio supratimo.

Forumo organizatoriai – Klaipėdos miesto savivaldybė, Klaipėdos universitetas bei visuomeninės ir nevyriausybinės organizacijos – Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Institutas, Institutas “Палітычная сфера”.

Lietuva ir Baltarusija nėra vien tik kaimyninės šalys. Dviejų šalių visuomenes sieja ne tik istoriniai ryšiai, siekiantys senųjų laikų, tačiau ir tamprūs ekonominiai ir kultūriniai ryšiai, lietuviai gyvenantys Baltarusijoje baltarusiai Lietuvoje. Ypatingą tautų ryšį liudija abiems visuomenėms bendri nacionaliniai simboliai tokie kaip istorinė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė - Vilnius, šių šalių žmonėms brangūs ir tie patys istoriniai veikėjai, tokie kaip didysis kunigaikštis Vytautas, kunigaikščiai Radvilos, Kalinauskas ar Kosciuška. Visi netiesioginiai faktoriai liudytų, kad visuomeniniai ir tarpvalstybiniai santykiai turėtų būti labai geri. Tačiau taip nėra.

Kyla nesutarimų dėl statomos Astravo atomininkės elektrinės, Lietuvoje daug kas nerimauja, ar mūsų kaimynams pavyks išsaugoti savąją baltarusių valstybę. Daugumai lietuvių nepatinka politinė sistema dabar egzistuojanti Baltarusijoje. Iš kitos pusės, Baltarusijoje atsargiai žvelgiama į Lietuvos euroatlantinę integraciją ir aktyvią užsienio politiką Baltarusijos atžvilgiu. Šie sunkūs klausimai iš tikro smarkai įtakoja lietuvių ir baltarusių santykius ir vargu ar jais dviejų šalių politikams pavyks kada nors susitarti.

Deja, realiai egzistuojančios problemos paskutiniu metu ėmė dominuoti visoje Lietuvos ir Baltarusijos santykių darbotvarkėje. Mes pastebime, kad daug nesusikalbėjimų yra ir istorinėmis temomis, kurios, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio turėtų vienyti dvi tautas. Visa tai dar labiau komplikuoja dvišalius santykius, apsunkina ne tik politikų bendravimą, tačiau sudaro daug kliūčių intelektualų, mokslo, kultūros, verslo žmonių bendravimui.

Taip neturėtų būti. Nepamiršdami realiai egzistuojančių problemų, turėtume ieškoti sąlyčio taškų tais klausimais, kurie mus jungia ar tais kuriais mes galime susikalbėti. Būtent dialogo užmezgimas ir galimų bendrų naujų darbų iniciavimas ateityje ir yra svarbiausias šio pirmojo Lietuvos ir Baltarusijos forumo pagrindinis tikslas.

 

Programa

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Lt En
Gyventojams