Pradžia
Lt En

Šokio spektaklis Du arba dešimt (Čekija)

Klaipėdos dramos teatras

Rugsėjo 13–20 d. Klaipėdoje vyks XII Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“, šiemet įvairiose miesto erdvėse gvildensiantis išsilaisvinimo temą.

 

Išsilaisvinimas – tokia XII Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ tema. Anot festivalio organizatorių, tema padiktuota pasaulyje vykstančių geopolitinių procesų, o galbūt kiekvieno iš mūsų nuolatinės vidaus kovos ir ieškojimų. Būtent apie tai kalba kūrėjai naujojo cirko, performanso ar šiuolaikinio šokio projektuose. 

 

Rugsėjo 14, penktadienis, 18 val.  šokio spektaklis „Du arba dešimt“ (chor. Marek Menšik, Čekija) Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė (Teatro g. 2).  55 min.

 

Šokio spektaklis „Du arba dešimt“ / Dance performance „Two or Ten“
(chor. Marek Menšik, Čekija / CZ)


Autorius ir atlikėjas / author and perfromer: Marek Menšík
Muzikantas / musician: Lukáš Urbanec
Dramaturgas / dramaturg: Jaro Viňarský
Secnografė / stage designer: Marie Gourdain
Šviesų dailininkė / lights designer: Zuzana Režná
Foto / Photos: Hedvika Drenceni
Premjera / première: 2017 rugsėjis / September, 2017
Trukmė / duration: 55 min.

Šio spektaklio pamatas yra Čekijos žydų poeto Jíří Orten gyvenimas ir kūryba, užgimusi Kutná Horoje ir Prahoje Pirmosios Čekoslovakijos Respublikos bei Bohemijos ir Moravijos protektorato metais. Žydų likimo stigmatizuotas jaunuolio gyvenimas (jis mirė 21 metų) pasireiškė stipria žmogaus gyvenimo baigties neišvengiamybe. Sukūręs meno kūrinį, viršijantį vieno žmogaus likimo istoriją, Jíří Orten pats tapo ženklu, įkūnijusiu gyvenimo nepaisant mirties svarbą.

Svarbiausia spektaklio kūrybinį procesą apibendrinusi medžiaga yra „Mėlynoji knyga“ (Modrá kniha) – pirmasis Orten žurnalų rinkinys, sudarytas iš poezijos, trumpos prozos, žurnalo įrašų ir ištraukų iš skaitytos literatūros. Tai įtakojo sepkatklio naratyvą tiek turinio, tiek įvaizdžio aspektais, į vieną visumą sujungiant žodį, judesį ir vaizdą.

Spektaklyje gausu nuorodų į MIRTĮ, kuri gali būti reikšmingu gyvenimo vedliu ir mokyti mus gyventi. Gyventi priimant neišvengiamą gyvenimo pabaigą, bet taip, kad gyvenimas nebūtų kontroliuojamas baimės. Baimė gali tapti kančios keliu, kai tuo tarpu tikėjimas oria ir „gražia“ žmogaus gyvenimo pabaiga gali atnešti tikrą dvasios laisvę. Svarbi spektaklio tema yra ir VIENATVĖ. Vienatėje Jiří Orten išgyveno kūrybinio proceso ir dvasios laisvę, kurios suteikė erdvę pakilti virš kasdienybės ir atsiverti vaizduotei. Šiandien vienatvė nebėra svarbi, ir neretai yra nepasiekiama, o kartais netgi nepageidaujama ir gąsdinanti. Tačiau spektaklyje kalbama apie vienatvę, kuri sukuria intymią erdvę, vedančia mus link pačių savęs.

Marek Menšík (1984 m.) baigė Alternatyvaus ir lėlių teatro studijas Prahos Scenos menų akademijoje. M. Menšík savo kūryboje jungia fizinį teatrą ir šokį su klasikine vaidyba ir/ar lėlių teatru. Jis taip pat kuria teatrinius pasirodymus vaikams ir jaunimui. Bendradarbiauja ir/ar dirbo su šokėju ir choreografu Jaro Viňarský, Kitt Johnson, trupėmis „Vertedance”, „Spitfire Company”, „Radim Vizváry” ir „tYhle”.

Jaro Viňarský (1978 m.) studijavo baleto choreografiją Bratislavos Scenos menų akademijoje Slovakijoje ir choreografiją Prahos Scenos menų akademijoje Čekijoje. Nuo 1998 m. jis kaip šokėjas ir choreografas bendradarbiavo su įvairiais Slovakijos ir užsienio kūrėjais. Jis taip pat veda šokio seminarus, daugiausia neprofesionaliems šokėjams. 2001 ir 2003 m. Prahoje buvo apdovanotas 2-uoju „Jarmila Jeřábková” prizu už spektaklius „Sorton” ir „Tea Never Brewed”. Už savo spektaklį „The Last Step Before” 2004 m. jis apdovanotas Žiūrovų prizu Čekų šokių platformoje, o 2006 m. „Sazka” apdovanojimu už atradimus šokyje. 2011 m. Jaro įkūrė visuomeninę organizaciją „SKOK!” dirbančią šiuolaikinio šokio ir fizinio teatro plėtros srityje Slovakijoje. 2014 m. Jaro apdovanotas Niujorko šokio ir teatro prizu „Bessies 2013” už išskirtinį Bastard vaidmenį Palissimo trupės spektaklyje (chor. Pavel Zuštiak) šokio festivalyje „La MaMa Moves!”.

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Gyventojams
Skip to content