Klaipėdos miesto savivaldybė ir Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“ sulaukė gausaus būrio jaunų žmonių, kurie domėjosi Europos Sąjungos suteikiamomis galimybėmis Demokratijos festivalyje, vykusiame rugsėjo 1- ąją ir 2- ąją dienomis.
Rugsėjo 1-ąją Hofe vyko festivalio atidarymas, diskusija apie Europos Sąjungos privalumus, savanorystės, stažuočių, mobilumo galimybes, nemokamas keliones, kuriomis gali pasinaudoti moksleiviai, studentai, abiturientai ir jaunuoliai.
Diskusijoje dalyvavo Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Vytautas Grubliauskas, Inesa Greivienė, Eglė Šerutytė, Dalia Žaltauskienė. Diskusijos pradžioje dalyviai pristatė, ką jiems reiškia Europos Sąjunga. „Europos Sąjunga-tai yra didžiulis galimybių laukas jaunam ir senam. Didžiulis laukas, kuriame visi Europos Sąjungos piliečiai gali jaustis beveik kaip namuose. Tik nuo mūsų priklauso, kiek mes rasime Europos Sąjungoje to, kas yra naudinga mums, mūsų vaikams ir mūsų anūkams“, sakė Vytautas Grubliauskas. Nepaisant galimybės naudotis mobiliojo ryšio paslaugomis bei keliauti tarp sąjungos šalių, pašnekovai diskutavo apie mobilumo galimybes jaunimui, kurias galima rasti „Žinau viską“ puslapyje, bei kokią naudą šios galimybės teikia jaunam žmogui. Diskusijoje daug dėmesio skirta tarptautinėms iniciatyvoms, tokioms kaip balsavimas nuo 16 metų, dėl kurio Europos jaunimas šiuo metu kovoja. Anot diskusijos dalyvių, tai yra diskutuotinas klausimas, dėl kurio sudėtinga nuspręsti. Taip pat paliesta tema apie neapmokamų stažuočių Europos Sąjungos šalyse uždraudimą.
Diskusijos metu Dalia Žaltauskienė pristatė Europe Direct veiklą- tai tinklas, siekiantis stiprinti piliečių suvokimą apie Europos Sąjungą ir jos naudą kasdieniame gyvenime, bei pasidalino karjeros galimybėmis jaunimui Europos Sąjungos institucijose. Viena populiriausių studijų mainų programų, yra Erasmus+, kuri suteikia galimybes ne tik pažinti ES valstybes, kultūras, bet atvykti studijuoti, pagyventi ilgesniam laikui įvairiose Europos šalyse. Šiai minčiai pritarė kita diskusijos dalyvė Eglė Šerutytė, kuri su šia programa aplankė jau 10 šalių, sukaupė įsimintinų nuotykių „Sudėtinga būtų išskirti vieną įsimintiniausią nuotykį. Turbūt įsimintiniausia, kai per pirmąją Koronaviruso pandemiją nusprendžiau likti Turkijoje. Turkiją dabar laikau antraisiais namais“ dalinosi Eglė. Inesa Greivienė teigia, kad Europos Sąjunga gali pasiųlyti jaunam žmogui padėti save atrasti, realizuoti savo idėjas, tik reikia būti drąsiam, nebijoti ieškoti pagalbos, būti aktyviam, veikliam.
Po diskusijos, organizatoriai kvietė į šventinį rugsėjo 1-osios koncertą, kuriame klaipėdiečius džiugino muzikos grupės, kuriančios Klaipėdoje: Amber Street, Ministerija ir Imanuelis Kantas.
Rugsėjo 2 – ąją vyko pėščiųjų žygis nuo miesto stadiono iki Girulių bunkerio. Žygio metu žygio vedlys Algirdas Grublys su žygeiviais pasidalino istorijomis, kaip keistėsi lietuvių judėjimas tarp šalių po to, kai Lietuva tapo Šengeno zonos dalimi. Keliaujant per Girulių miškus, dalyviai turėjo galimybę išvysti dar XIX amžių siekiančius akmenis, kurie žymi Klaipėdos miesto ribas. Pasiekus žygio tikslą-Pakrantės apsaugos baterija „Memel Nord“ – , susipažinta su Antrojo pasaulinio karo laikų gynybiniais įtvirtinimais prie Baltijos jūros, įrengtais Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos. Žygio dalyviai turėjo galimybę pasivaikščioti po bunkerio koridorius, susipažinti su įvairiais prietaisais, anuomet naudotais gynybai. Taip pat bunkeryje diskutuota apie moteris išradėjas, tokias kaip Hedy Lamarr, kuri išrado technologiją, naudojamą „Bluetooth“ ir „Wi-fi“ įrenginiuose.
Po intensyvaus pasivaikščiojimo vakare klaipėdiečių laukė kinas iš automobilio - 2023 m. LUX kino apdovanojimuose laimėjęs filmas „Arti“, kurį organizatoriams padovanojo Europos Parlamento biuras Lietuvoje. Filmo pradžioje žiūrovai buvo supažindinti su Europos sąjungos parlamento rinkimais ir būtinybe dalyvauti juose. Auditorijai buvo parodyta socialinė reklama. Pasibaigus filmui, baigėsi ir festivalis, kurį filmo žiūrovai simboliškai paminėjo sinchroniniais automobilių garsiniais signalais.
Teksto autorė Simona Bendikaitė (Klaipėdos jaunimo organizacijos asociacijos "Apskritasis stalas" atstovė).
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (EACEA) požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei EACEA negali būti laikoma už juos atsakinga.
Komentarai
{{msg}}
{{comment.name}}
{{comment.time | u2date : 'yyyy - MM - dd'}}