Pradžia
Lt En

Uvė Jurkštys (2016 m.)

Uvė Jurkštys – Klaipėdos kraštiečių draugijos pirmininkas, mecenatas, Manheimo ir Klaipėdos draugystės ir bendradarbiavimo tarybos narys.

Gimė išeivių iš Klaipėdos krašto šeimoje Fuerstenau, Žemutinėje Saksonijoje, 1949 m. rugsėjo 2 d. 1955 m. šeima persikraustė į Manheimą.

Tėvams įsteigus Memellando grupę Manheime ir jai vadovaujant, 1961 m., būdamas 12 metų, tapo Memellando jaunimo grupės nariu, o būdamas 16 metų – Memellando grupės Manheime tarėju (tarybos nariu be balsavimo teisės). Sulaukęs 18 m. buvo išrinktas Memellando grupės Manheime pirmininko pavaduotoju. Memellando grupė Manheime, įsteigta U. Jurkščio tėvų, vienija šiame mieste ir jo apylinkėse gyvenančius atkilėlius iš Klaipėdos krašto. 1967 m., būdamas 27 m., Uvė Jurkštys tapo Memellando grupės Manheime pirmininku. Šias pareigas eina iki šiol.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr. (ve.lt)

1973 m. buvo išrinktas Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V. (AdM) (liet. „Klaipėdos krašto darbo grupė“ arba „Klaipėdos krašto darbo draugija“)tarybos nariu, 1983 m. – pirmininko pavaduotoju, o 1989 m. – AdM pirmininku. AdM draugija įsikūrė 1948 m. Nuo pat savo įsikūrimo pradžios ši draugija vienija visus Vokietijoje gyvenančius atkilėlius iš Klaipėdos krašto, siekia išsaugoti ir surinkti buvusių krašto gyventojų sukauptą dvasinį turtą.

Nuo 1991 m. Klaipėdos vokiečių bendrijos tarybos narys.

U. Jurkštys nuo 1989 m. suorganizavo 12 humanitarinės pagalbos siuntų sunkvežimiais į Klaipėdos kraštą. Siuntos buvo skirtos ligoninėms (lovos, čiužiniai, drėgmei atsparios paklodės), senelių prieglaudoms (rūbai), „Sandorai“ (rūbai, maisto produktai). Statybinės medžiagos bažnyčių restauravimui.

1992 m. Skulptūrų parke (buvusiose miesto kapinėse) AdM iniciatyva buvo pastatytas prasmingas paminklas, įamžinantis visų besiilsinčių ramybėje miestiečių atminimą. Tais pačiai metais U. Jurkščio rūpesčiu buvo atvežtas Klaipėdos senamiesčio maketas ir padovanotas Mažosios Lietuvos istorijos muziejui.

U. Jurkštys kasmet dalyvauja Manheimo miesto organizacijų mugėje ir miesto naujametiniame priėmime, reklamuodamas Klaipėdos miestą ir karštą bei AdM. Rūpinasi Manheime viešinčiomis delegacijomis ir asmenų grupėmis iš Klaipėdos. Dalyvauja Klaipėdos vokiečių bendrijos posėdžiuose bei Atvelykio ir Advento šventėse Klaipėdoje ir Šilutėje (vokiečių bendrija „Heide“). Remia bendrijos organizuojamus renginius pinigais ir daiktais.

U. Jurkštys buvo svarbaus AdM archyvo perdavimo ilgalaikei panaudai I. Simonaitytės bibliotekai iniciatorius ir organizatorius. Tai ilgą laiką – 63-ejus metus – kauptas archyvas, kurio pagrindą sudaro vertingi dokumentai daugiausia iš privačių kolekcijų, kuriuos sugebėjo išsaugoti itin sunkiomis aplinkybėmis besitraukiantys iš Klaipėdos krašto gyventojai. U. Jurkščio iniciatyva AdM draugijos archyvas perduotas Klaipėdos apskrities viešajai I. Simonaitytės bibliotekai. Archyvo perdavimas – svarbus įvykis ne tik bibliotekai, bet ir miestui. Archyvo medžiaga žymiai papildė miesto ir krašto istorinę atmintį.

2002 m. Klaipėdos miestui švenčiant jubiliejų, AdM lėšomis ir pirmininko iniciatyva prie geležinkelio stoties pastatyta skulptūra „Atsisveikinimas“. U. Jurkštys žada paremti Gerlachų antkapinio paminklo atstatymo buvusiose miesto kapinėse išlaidas.

U. Jurkštys jau nuo pat ankstyvos jaunystės aktyviai dalyvaudamas savo tėvų Manheime įkurtoje Memellando grupėje, o vėliau nuo 1989 m. vadovaudamas AdM draugijai, ilgus metus būdamas miestų partnerystės skatinimo bendrijos Manheime narys ir pirmininkas, nenuilstamai siekė glaudaus miestų bendradarbiavimo, palaikė ryšius, visokeriopai rėmė įvairius renginius ir projektus. Šią veiklą vainikavo 2015 m. iškilmingas miestų partnerystės renginys, kurio idėjinis vadas, iniciatorius, globėjas ir rėmėjas buvo U. Jurkštys. Tai jo pastangomis I. Simonaitytės biblioteka organizavo miestų partnerystės ir globos 100-mečiui skirtą parodą ir sukaktis buvo iškilmingai paminėta ir pradžių 

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Lt En
Gyventojams