Pradžia
Lt En

Jidiš kalba kviečia į pirmą pasimatymą!

KKKC Meno kiemas

Renginiai, skirti Lietuvos žydų istorijos metams minėti Klaipėdoje.

Šie metai yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.  Išsibarsčiusi nedideliuose štetluose ar įsikūrusi didesniuose miestuose žydų visuomenė neabejotinai  reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos istorijos, kultūros, švietimo, politikos raidos.

Klaipėdos žydų istorijos puslapiai taip pat yra neatskiriama mūsų šalies ir, žinoma, Klaipėdos miesto istorijos dalis. Gyvendami uostamiestyje nuo 16 amžiaus žydai, pasak Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininko Felikso Puzemskio: „įkūrė daug maisto produktų gamybos, medžio apdirbimo, tekstilės, laivų remonto pramonės įmonių. Jie buvo tarp kurorto verslo pionierių – tarkime, antrasis Juodkrantėje pastatytas (XIX amžiaus pabaigoje) didelis viešbutis buvo pavadintas „Tel Avivas“ (išvertus iš senovės žydų kalbos - „Pavasario kalva“). Pirmąją pasaulyje gintaro kasyklą greta Juodkrantės taip pat įkūrė Memelio verslininkai žydai Vilhelmas Stantjenas ir Moricas Bekeris."  Iki II-ojo Pasaulinio karo Klaipėdoje veikė keturios  sinagogos, du sporto klubai, žydų kultūros bendruomenė, istorijos ir literatūros klubas, moterų sionisčių organizacija, gyvavo kamerinis orkestras.

Minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus kviečiame į renginius, kuriuose prisiminsime bendruomenę, daugiau nei septynis šimtmečius gyvenusią, dirbusią, kūrusią Lietuvoje.

Spalio 22d. 17 val. Jidiš kalba kviečia į pirmą pasimatymą!

Lauksime norinčių daugiau sužinoti apie jidiš kalbą ir patirti, kaip ji funkcionuoja. Jidiš – viena svarbiausių iki Antrojo pasaulinio karo Rytų Europos žydų vartotų kalbų. Nors dažniausiai priskiriama germanų kalbų grupei, tyrėjus ir studijuojančius ji ypač žavi savo savybe jungti įvairių kalbų elementus. Žymus lingvistas Maksas Vainraichas jidiš vadino „šmelcšprach“, t. y. kalba, kurioje „ištirpo“ arba „susilydė“ hebrajų-aramėjų, slavų, germanų ir romanų kalbiniai dariniai.

Kaip ir dera pirmam pasimatymui prisistatysime, dalinsimės istorijomis, dainuosime meilės dainą. Tai ne tik puiki proga kiek pramokti jidiš abėcėlės, atidžiau pažvelgti į kai kuriuos šios kalbos vystymosi ypatumus, bet ir suabejoti ne vienu populiariu mitu apie žydų kultūrą.

Kaip ir dera pirmam pasimatymui, jūsų laukia staigmena! Galėsite paragauti slyvų, arbūzo ir vyšnių, taip šio pasimatymo skonį pajusite dar geriau.

Dirbtuves ves jidiš literatūros tyrinėtoja ir vertėja Goda Volbikaitė.

Goda studijavo jidiš Haifoje, Berlyne, Diuseldorfe, baigė Vilniaus jidiš kalbos vasaros kursus, o šiuo metu yra Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro bendradarbė. Ji taip pat rašo tinklaraštį godainkovne.com, skirtą Kauno jidiš kultūrai.

Jidiš kalbos pamoka vyks KKKC Meno kiemo studijoje, adresu Bažnyčių g. 4.

Dalyvių skaičius ribotas.

Prašome registruotis iki spalio 21d.adresu: ruta.gotika@gmail.com

Ekstremalios situacijos šalyje dėl koronaviruso plitimo grėsmės metu visų renginių dalyvių prašome vadovautis LR SAM rekomendacijomis.

Jūsų vardas
Jūsų el. pašto adresas
Klaidos arba netikslumo aprašymas
Loading
Lt En
Gyventojams